• Regulamin korzystania

Załącznik do

Zarządzenia nr 1/2015/2016

Dyrektora Szkoły

z dnia 31 sierpnia 2015 r.

REGULAMIN KORZYSTANIA Z PODRĘCZNIKÓW, MATERIAŁOW EDUKACYJNYCH

I MATERIAŁOW ĆWICZENIOWYCH ZAKUPIONYCH Z DOTACJI CELOWEJ

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA BRZECHWY W LUCYNOWIE

1.  Podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe, których zakupu dokonano z dotacji celowej MEN są własnością szkoły.
          2. Ilekroć mowa o:
          1. podręczniku – należy przez to rozumieć podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego, a zakupiony z dotacji celowej;
          2. materiale edukacyjnym  – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną;
          3. materiale ćwiczeniowym – należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.
          1. Zakupione podręczniki, materiały edukacyjne oraz materiały ćwiczeniowe wypożyczane są uczniom nieodpłatnie na czas ich użytkowania w danym roku szkolnym.
          2. Biblioteka nieodpłatnie:
          1. wypożycza uczniom podręczniki i materiały edukacyjne  mające postać papierową;
          2. zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną;
          3. przekazuje uczniom, bez obowiązku zwrotu do biblioteki materiały ćwiczeniowe.
          1. Na początku każdego roku szkolnego lub na kilka dni przed wprowadzeniem kolejnej części podręcznika do obiegu szkolnego, bibliotekarz przygotowuje zestawy składające się z podręczników lub materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych dla każdego ucznia. Wychowawca odbiera je z biblioteki wraz z listami (załącznik 1,2), w których wpisane są numery wypożyczanych podręczników i wydaje je rodzicom. Potwierdzenie odbioru na listach kwitują rodzice. Dopuszcza się , by uczniowie klas II etapu kształcenia po odbiór podręczników zgłaszali się osobiście.
          2. W terminie wskazanym przez nauczyciela uczniowie zwracają wypożyczone podręczniki i materiały edukacyjne. Nie zwraca się materiałów ćwiczeniowych, które z chwil wypożyczenia pozostają na stałym wyposażeniu ucznia.
          3. Poszanowanie zbiorów bibliotecznych – zasady użytkowania wypożyczonych podręczników i materiałów edukacyjnych:
          1. uczniowie są zobowiązani do poszanowania wypożyczonych i udostępnionych im podręczników, także dołączonych płyt CD oraz map;
          2. uczniowie w chwili wypożyczenia lub udostępnienia zbirów winni zwrócić uwagę na ich stan; w przypadku zauważonych braków lub uszkodzeń należy to zgłosić bibliotekarzowi lub wychowawcy klasy;
          3. czytelnicy mają obowiązek obłożyć użyczone książki;
          4. zabrania się mazania, pisania i rysowania w podręcznikach i materiałach edukacyjnych;
          5. uczeń wykonuje ćwiczenia tylko w materiałach ćwiczeniowych;
          6. z podręczników szkolnych i materiałów edukacyjnych nie wyrywa się kartek;
          7. podręczniki i materiały edukacyjne należy zwrócić w najlepszym możliwym stanie, gdyż w kolejnych dwóch latach wypożyczane będą następnym uczniom.
          1. Postępowanie z podręcznikami i materiałami edukacyjnymi w przypadkach przejścia ucznia do innej szkoły w trakcie roku szkolnego:
          1. uczeń odchodzący ze szkoły jest zobowiązany do zwrócenia wypożyczonych podręczników do biblioteki najpóźniej w dniu przerwania nauki; zwrócone podręczniki i materiały edukacyjne stają się własnością organu prowadzącego;
          2. w przypadku zmiany szkoły przez ucznia niepełnosprawnego, który został wyposażony w podręczniki i materiały edukacyjne dostosowane do jego potrzeb  i możliwości psychofizycznych uczeń nie zwraca ich do biblioteki szkolnej i na ich podstawie kontynuuje naukę w nowej placówce;  szkoła wraz z wydaniem arkusza ocen przekazuje szkole protokół zdawczo-odbiorczy, do której uczeń został przyjęty, materiałów bibliotecznych; przekazane zbiory stanowią własność organu prowadzącego, do której uczeń przechodzi.
          1. Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia zbiorów biblioteki stwierdzone przy ich zwrocie; zwrócenie podręcznika bez należnej płyty lub mapy jest traktowane jako uszkodzenie uniemożliwiające dalsze korzystanie.
          2. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego w terminie wskazanym przez wychowawcę klasy, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu ich zakupu, zgodnie  z cenami ogłaszanymi przez właściwego ministra ds. oświaty i wychowania, zwrot pieniędzy następuje na konto budżetowe szkoły i stanowi dochód budżetu państwa.
          3. Rodzice po zapoznaniu się z niniejszym regulaminem i zaakceptowaniu jego warunków, podpisują oświadczenie (załącznik 3).
          4. Ewidencję zbiorów, inwentaryzację zbiorów i ewidencję ubytków reguluje wewnętrzna instrukcja opracowana zgodnie z zasadami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. z 2008 r. nr 205 poz.1283).