• Poznajmy się lepiej - Lucynów

        • Położenie

          Lucynów jest wsią leżącą na Wysoczyźnie Wyszkowskiej, 5 km od miasta Wyszków, w województwie mazowieckim, powiecie wyszkowskim i gminie Wyszków. Na zachód oddalony jest o około 2 km w linii prostej od rzeki Bug i o około 5 km od Wyszkowa.

          Geneza nazwy

          Mówi się, że nazwa Lucynów związana jest z osadnictwem mniejszości niemieckiej i holenderskiej w II połowie XIX wieku na tych terenach. W związku z tym, że były to osoby polskojęzyczne i zależało im na asymilacji z polskim społeczeństwem, nadawały nazwy swoim osadom od polskich imion. Lucynów jest zatem prawdopodobnie nazwą odimienną.

          Historia

          W 1812 roku przez dzisiejsze tereny gminy Wyszków, niedaleko Lucynowa przechodziła część wojsk wielkiej armii francuskiej Napoleona Bonaparte. Dla upamiętnienia tych wydarzeń do dziś funkcjonuje nazwa „traktu napoleońskiego”. Biegł on na tych ziemiach od Zabrodzia, przez Lucynów do Kamieńczyka i dalej przez polskie ziemie do Wilna. Armia przez tereny Polski maszerowała wieloma takimi traktami, ponieważ liczyła 600 tyś. żołnierzy.

           

          Źródło: Plan zagospodarowaniu lasu sporządzony na lata 2008-2017 dla Nadleśnictwa Drewnica w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie na podstawie stanu lasu w dniu 1 stycznia 2008 r.

          Tablica upamiętniająca założyciela wsi Deskurów.

          Kościół w Lucynowie pw. św. Antoniego

          W 1984 roku na terenie Lucynowa powstał ośrodek duszpasterski, a 2 lata później została erygowana parafia pod wezwaniem Świętego Antoniego z Padwy. Działalność parafii była monitorowana w czasach komunizmu, mimo tego do 2000 roku udało się wybudować kościół, kaplicę, cmentarz i plebanię. Przekształcono również nieużytki we wspaniałą enklawę turystyczną.

          Źródło: Tygodnik „Idziemy” 13 czerwca 2010 roku; Monika Odrobińska

          Przyroda

          Lucynów położony jest na trzech obszarach objętych ochroną w Polsce – Dolinie Dolnego Bugu, Ostoi Nadbużańskiej i Wydmach Lucynowsko-Mostowieckich. Charakterystyczne dla Bugu piaszczyste wysepki i starorzecza sprzyjają bytowaniu licznych gatunków ptaków. Mamy do czynienia na tym obszarze z 38 gatunkami chronionymi, w tym 13 wpisanymi do Czerwonej Księgi Zwierząt. Występuje tutaj 1% krajowej populacji bączka, bocian czarny, brodziec piskliwy, cyranka, czajka, czapla siwa, płaskonos, rybitwa czarna, sieweczka rzeczna i zimorodek. Na terenach Ostoi Nadbużańskiej można natomiast spotkać ciekawe gatunki pająków (o różnych łacińskich nazwach).
          Nieopodal Lucynowa znajdują się również rzadkie na skalę europejską wrzosowiska mącznicowe, osiągające nawet od 100-200 m2. Rosną one na Wydmach Lucynowsko-Mostowieckich na powierzchni 435,2 hektara. Wydmy należą do programu ochrony „Natura 2000” i objęte są dyrektywą siedliskową.

          Bocian czarny występujący na naszym terenie

          Wrzosowiska na Wydmach Lucynowsko-Mostowieckich

          Znane osoby

          Mirka Machel

          Mirka Ewa (Mewa) Machel – dawna mieszkanka Lucynowa, ukończyła wyszkowskie liceum, obecnie mieszka w Niemczech. Od 1993 r. prowadzi zajęcia ze sztuki, a ponadto wykłada język polski na Politechnice w Lemgo. Pisze i maluje, liczne dzieła artystki znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych w Niemczech, Polsce, a także w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Turcji, Grecji i na Węgrzech.

          Źródło: www.wok-hutnik.pl

          Mirka Ewa Machel (z różą)

          zobacz więcej

          Turystyka

          Żółty Szlak rowerowy
          im. Prymasa Tysiąclecia

          Wokół wsi Lucynów przebiega Żółty Szlak rowerowy imienia Prymasa Tysiąclecia. Jest to długi szlak, prowadzący z Wyszkowa przez Rybienko Leśne, Drogoszewo, Deskurów aż do Ślubowa na południowym krańcu gminy. Dalej szlak przebiega przez gminę Zabrodzie (przez malownicze Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie), aby w okolicach miejscowości Gać znów wjechać do gminy Wyszków. Dalej szlak prowadzi poprzez Fidest i przez lasy Puszczy Kamienieckiej dociera do Loretto. W okolicach Fidestu warto poszukać w lesie ciekawych krzyży – jeden na miejscu bitwy Powstania Styczniowego, drugi z tajemniczym napisem oraz trzeci, poświęcony myśliwemu zabitemu przez kłusowników. W Loretto warto obejrzeć kompleks klasztorny i cmentarz oraz leśną drogę krzyżową.

          Ludność

          Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Lucynów to 893 z czego 49,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 50,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,3% mieszkańców gminy.

          Święto seniorów w Lucynowie Dużym, 9.07.2017 r.

          Pozostałe źródła:

          • http://www.polskawliczbach.pl/wies_Lucynow_wyszkow_mazowieckie#googleStreetView
          • http://sancygniow.ejoo.pl/?deskurow-odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-bronislawa-deskura,145

           

           

           

           

    • Kontakty

      • MGR URSZULA GAŁECKA
      • 29 742-45-14
      • Lucynów, ul. Szkolna 12, 07-201 Wyszków Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30 Sekretarz: Monika Augustynik
      • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie
  • Galeria zdjęć

      brak danych