• mLegitymacja

• Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja - wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Już teraz na wniosek rodziców ucznia,  szkoła może wydać elektroniczną wersję tradycyjnej, papierowej legitymacji.

mLegitymacja szkolna to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w jej papierowej wersji.

mLegitymacja posiada zabezpieczenia takie jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi autentyczność dokumentu oraz fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Co jest w środku?

• zdjęcie ucznia,
        • imię i nazwisko ucznia,
        • data urodzenia,
        • PESEL,
        • status użytkownika (uczeń),
        • numer legitymacji,
        • data wydania,
        • termin ważności,
        • nazwa i adres szkoły.

Zdjęcie do mLegitymacji można szybko i łatwo przygotować w bezpłatnym kreatorze zdjęć.

mLegitymacja szkolna, identycznie jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza tożsamość ucznia oraz daje uprawnienia do ulg i zniżek. Uczeń może z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzysta z papierowej wersji dokumentu.

Aby uruchomić mLegitymację uczniowie muszą posiadać telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. Od lutego 2020 roku dostępna również na systemy IOS.

mLegitymacja jest bezpłatna i nieobowiązkowa. Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności papierowej legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

W jaki sposób uzyskać i aktywować mLegitymację?

1. Rodzic wypełnia wniosek o wydanie mLegitymacji, uczeń przynosi dokument do sekretariatu szkoły.
        2. Po złożeniu wniosku rodzic wysyła zdjęcie (legitymacyjne) w formacie JPG lub JPEG w rozmiarze do 5 MB na adres: sp.lucynow@wyszkow.eu  (plik nazwany imieniem i nazwiskiem ucznia wraz z oznaczeniem klasy).
        3. Po wprowadzeniu do systemu uczeń otrzymuje kod aktywacyjny.
        4. Aby aktywować mLegitymację należy:
        • pobrać i zainstalować na urządzeniu mobilnym bezpłatną aplikację mObywatel,
        • uruchomić Aplikację mObywatel i zalogować się do niej,
        • wybrać opcję dodaj mLegitymację,
        • zapoznać się z informacją o procesie aktywacji mLegitymacji,
        • zapoznać się z regulaminem i zaakceptować go,
        • zapoznać się z klauzulą informacyjną przetwarzania danych,
        • wyrazić zgodę dla systemu Android na używanie zasobów systemowych (jeśli taka zgoda nie była jeszcze udzielona),
        • wprowadzić (zeskanować) kod QR otrzymany w szkole,
        • wprowadzić kod aktywacyjny otrzymany w szkole,
        • zatwierdzić komunikat i wczytać dane legitymacji do Aplikacji mObywatel.

Sprawy niewymienione w procedurze określa regulamin usługi mLegitymacja szkolna w Aplikacji mObywatel.

Ustawowy czas realizacji wprowadzenia do systemu wynosi 14 dni.

Jednorazowy kod aktywacyjny oraz kod QR jest ważny 30 dni od momentu jego wygenerowania w systemie.

Kod zostaje przekazany bezpośrednio uczniowi w szkole lub wysłany na adres mailowy rodzica wskazany we wniosku.

Wniosek o wydanie mLegitymacji

Regulamin usługi mLegitymacja szkolna w Aplikacji mObywatel

Procedura udostępniania mLegitymacji

Instrukcja obsługi mLegitymacji dla uczniów i studentów