• Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

        •      Internet nie zapomina. Materiały, które nasze dziecko lub my sami umieszczamy w cybeprzestrzeni, mogą pozostać tam na zawsze. Skopiowanie przez kogoś obcego naszego zdjęcia, czy naszej wypowiedzi, pobranie naszego filmu, następnie zapisanie któregoś z tych elementów, może zająć już kilka sekund.

               Wobec tego, nigdy nie możemy mieć pewności, czy materiał, który umieściliśmy w Internecie nawet na kilka minut, po czym usunęliśmy, naprawdę z Internetu zniknął – ktoś mógł go już przecież pobrać bez naszej zgody i wiedzy. O ile z niektórych materiałów, które umieścimy w sieci, dzisiaj możemy się śmiać, to jutro może je zobaczyć nasz partner, nasze dziecko, nasz pracodawca, a przez to niepochlebnie nas ocenić.

               Granicę prywatności można również łatwo przekroczyć podczas nawiązywania relacji poprzez Internet. Bywa, że łatwiej jest napisać komuś obcemu nawet o bardzo intymnych sprawach z naszego życia, dzielić się osobistymi sprawami, swoimi rozterkami czy trudnościami. Łatwiej o większą otwartość, kiedy jest się schowanym za ekranem monitora.

               O ile kontakty wirtualne również potrafią zbliżyć, o tyle warto pamiętać, że dopóki kogoś dobrze nie poznamy w świecie realnym, tak naprawdę nic o tej osobie nie wiemy.

          13 zasad bezpiecznego Internetu

           

               Bezpieczeństwo w sieci to sprawa niezwykle istotna. Często słyszymy o namierzaniu kogoś przez Internet, o zawieraniu tragicznie kończących się znajomości albo utracie dużej ilości pieniędzy na produkty, które nigdy nie dotarły do klienta. Najczęściej jednak chodzi o zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem oraz podłączającymi się pod różne pliki niechcianymi linijkami kodu. Tutaj znajdziecie wyliczone zasady, które pozwolą wam ograniczyć te zagrożenia i bezpiecznie korzystać z komputera oraz surfować po ulubionych stronach w sieci.

          1. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony.
          2. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.
          3. Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe).
          4. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.
          5. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna.
          6. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).
          7. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować.
          8. Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele).
          9. Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
          10. Jeżeli musisz wejść na stronę niepewną z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystaj z pośrednictwa bramek PROXY.
          11. Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.
          12. Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych.
          13. Pamiętaj, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.

           

          W przypadku zgłoszenia zagrożenia można zadzwonić do helpline.org

    • Kontakty

      • MGR URSZULA GAŁECKA
      • 29 742-45-14
      • Lucynów, ul. Szkolna 12, 07-201 Wyszków Poland
      • czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30 Sekretarz: Monika Augustynik
      • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Lucynowie
  • Galeria zdjęć

      brak danych